Ibland blir jag så kär i en produkt och K Ceutic från Dermaceutic är precis en sådan. En riktig kärlek!
Det här är en kräm som ska skydda och ge näring samtidigt som den ska återställa hudens mikrobalans för att minimera svullnad och rodnad. Okej, det är inte klart här… Krämen ska också främja kollagenproduktionen och cellförnyelsen. Motverka fria radikaler också tillsammans med pigmentojämnheter, och skydda mot solen. Är lämpad för att använda efter t.ex. laserbehandlingar och kemisk kirurgi, men likaså på rosacea eller bara på rodnader och irriterad hud. Pjuh! Den lovar en del alltså.
Det här är min bästa kräm just nu och kanske en av de bästa någonsin(?). Jag använder andra krämer också, men den här är något extra – speciellt på stressad hud som också får utstå lite syra och retinol. Ja, jag påbörjade lite invänjning med syra för en tid sedan och reagerade ganska mycket (väldigt ovanligt för att vara mig) och visste inte vad jag skulle sträcka mig efter tills jag såg denna bland all hudvård. Tack vare denna och även lite tålamod så är min hud väldigt balanserad just nu. Så snäll och med K Keutic vet jag att jag har en lugn hud hela dagen. Även om det är SPF 50 så älskar jag också att använda den kvällstid, för att sova på saken helt enkelt och vakna upp utan några överraskningar. Ja, den här räddar mig enormt i alla lägen just nu, oavsett om jag använder syra, retinol eller bara är stressad.
525 kr kostar denna och ja, jag har redan en till som väntar på mig för jag vill alltid ha denna kräm som en räddare i nöden. Om jag också är nyfiken på Dermaceutic Hyal Ceutic-krämen som är likvärdig men som är en uttalad 24h-kräm med hyaluronsyra? Well, you bet!