Real Techniques Duo Fibre Collection

För ett par veckor sedan var jag hos Lyko där Real Techniques körde frulle. Inga mindre än Nic och Sam, RT-grundarna, var på besök och jag var så sjukt starstruck.

Med mig hem fick jag bland annat lite olika borstar, och det var så himla passande då jag behövde komplettera samlingen. Ett set från RT som är så himla bra och passar till allt och alla är Duo Fibre Collection. Passar till allt? Ja, dessa med duo-fiber kan användas till puder, kräm och flytande makeup.

Setet innehåller
Face brush – ypperlig för t.ex. puder
Contour brush – för rouge eller contouring
Eye brush – för ögonskugga
Självklart kan borstarna användas så som du vill, vart du vill.

Gillar dem starkt – så fluffiga och sköna mot huden. Favoriten just nu är Eye brush som jag älskar att använda tillsammans med lösa ögonskuggor.

Borstarna är tillverkade av syntetiskt borst (Taklon) och handtagen är gjorda av aluminium. Ett set kostar 349 kr och finns bland annat på Lyko.

            
Vilka är dina favoritborstar?

*Pressprov

2 svar

    1. Absolut! Majoriteten av RTs borstar är fantastiska och så även dessa. Fluffiga och lätta att jobba med. Har dock bara testat pudriga produkter med den, än så länge:)

Lämna ett svar