Balm Dotcom en produkt som jag beställde direkt när Glossier började skeppa till Sverige. Jag älskar verkligen enkelheten i produktens utformning och kunde inte stå emot! Av sex olika så har jag (än så länge) klickat hem tre.
Balm Dotcom är ett läppbalsam som verkar återfuktande, och verkar multifunktionellt då den likaså funkar som en hudsalva. Hudvård och makeup i ett. I formulan finns antioxidanter och mjukgörande ingredienser för att nära och återfukta torr och fnasig hud. Formulan är aningen vaxig för att sitta på plats samt kapsla in fukten.

Original är helt transparent och utan doft medan de fem övriga är allt från skimriga, rosa till kokosdoftande… Jag fastnade för Rose och Cherry, förutom Original, men kommer förmodligen klicka hem övriga tre också. Favoriten än så länge är Cherry, mest för att jag gillar den röda färgen och för att jag är frälst i allt som har med körsbär att göra. Just denna körsbärsdoften är också min favorit. Det alla har gemensamt är att de är så mysiga på läpparna, och funkar lika bra på nagelbanden som på fnas. Kan vara värt att använda just Original för huden då den är transparent, även Mint är transparent men har då en kylande känsla och mintig doft vilket också kan vara skönt.
En styck ligger de på 100 kr, men kan köpas i set om tre (du väljer själv vilka tre) för 280 kr.
Här får du 10% på ditt första köp hos Glossier. Glöm inte att välja Sverige som land längst upp till höger alt. längst ned på sidan, så ser du direkt alla priser i SEK.